Tamula järvemuusika ja Chris de Burgh

20.08.1999, Tamula järve ääres

Tamula Järvemuusika Festival toimus 1999.aasta suvel esmakordselt mitmepäevase festivalina, eesmärgiga pakkuda kõigile romantikajanulistele kahel sumedal suveõhtul naudingut päikeseloojangust koos maailmatasemel elava muusikaga.

Festival algas 20.augustil, Eesti Vabariigi taasiseseisvumispäeval, Klassikapäevaga. Suurejooneliste efektide ja ilutulestikuga pärjatud kontserdi dirigendiks ja kunstiliseks juhiks oli Eri Klas. Kõigi oma austajate ja muusikasõprade rõõmuks juhatas ta Tamula ääres Tampere Filharmooniaorkestrit, mille esitlusel kanti ette “Triumfi-marss” Verdi “Aida”-st, Mozarti, Puccini ja Verdi aariad maailmakuulsatest ooperitest: “Figaro pulm”, “Cosi Fan Tutte”, “Võluflööt”, “Röövimine Serailist”, “Tosca” ja “Don Carlo”. Klassikapäeva lõpetas Mussorgski & Ravel’i tsükkliga “Pildid näituselt”. Solistidena astusid sel augustikuu õhtul üles Georgina Lucacs, metsosopran Annely Peebo Viini Rahvusooperist ja maailma üks esibasse Jaakko Ryhänen.

Festivali teine päev, 21.august tituleeriti temaatilise pealkirjaga “Romantikapäev”, kus peaesinejaks maailma üks romantilisemaid lembelaulikuid Chris De Burgh. Päikeseloojangul toimuva kontserdi puhul kinkisid korraldajad punase roosi kõigile daamidele punases kostüümis ning osadel neist avanes võimalus kohtuda ka laulja endaga. Argentiina päritoluga Iirimaal üles kasvanud laulja ja helilooja esimeseks superhittiks oli 1986 aastal “Lady In Red”, mis jõudis nii Briti Saartel kui Ameerikas singlitabelite kõige kõrgemate kohtadeni. Hiljem on sellele lisandunud hitid “Missing You”, “Sailing Away”, “The Snows of New York”, “So Beautiful” ja paljud teised. Tema rekordilisi müüke on tunnustatud enam kui 200 auhinnaga kogu maailmas. Kokku koosneb Chris de Burgh’i repertuaar enam kui 140-st laulust, millest ta Tamula ääres esitas kahe tunni ja 45 minuti pikkuse paremiku. Rahva kaasahaaramisega enam kui 40 miljonit albumit müünud ja 2000 kontserdil üles astunud Chris’il probleeme igatahes ei olnud kuna heldinud publik laulis kaasa ja vaimustus üle õhtuse Tamula järve kaikuvatest kaunitest helidest avaldus meeletutes ovatsioonides.

Festivali kolmas päev, 22.august, oli kõigile külastajatele tasuta. Pühapäeval astusid üles “2 takti ette” lõppvooru jõudnud noored solistid:Tanel Padar, Lauri Pihlap, Eda-Ines Etti, Kadi Toom, Lea Teemets, Dagmar Oja, Maiken, Kaire Vilgats. Kontserdi teises osas astusid üles “2 Taktist” alguse saanud tähelennud: Anne Veski, Ivo Linna, Silvi Vrait, Jaak Jürisson. Soliste saatis Ivo Vanema bänd. Festivali korraldusliku poole suurim uuendus oli lava varasemast publikusõbralikum asukoht rannajoonega risti, mis tagas kõigile festivali külalistele otsevaate lavale. Lisaks paigaldati kaugemates sektorites istujatele kaks suurt videoekraani, mis võimaldasid kõike laval toimuvat mõnusalt jälgida. Tipptasemel esinejate juurde kuulus loomulikult ka tipptasemel helitehnika. Erinevalt varasematest aastatest olid ka istekohad nummerdatud, mis tagas otsevaate lavale. Kokkuvõttes võis FBI Tamula Järvemuusika Festivali lugeda siiski kordaläinud ürituseks. Kuigi Klassikapäevale müüdi 5000 ja Romantikapäevale 8000 piletit ning festival jäi kahjumisse 200 – 400 tuhande krooniga, oli kultuur ja romantika läbi muusika rahvani jõudnud.

Pressilõigud / uudised