Stone

27.02.2013, Rock Café

27. veebruaril esines Tallinnas, Rock Cafés Soome metalmuusika legend STONE.

Soome metalmuusika ajalukku nime jäädvustanud bänd koondas oma rivi tähistamaks «Stone: The Complete» kogumiku ilmumist. Veebruaris avaldatud «Stone: The Complete» sisaldas Stone’i kogu seni ilmunud toodangut – albumeid, singleid, DVD-d pluss boonus CD-d demoversioonide ning üheksa enneavaldamata looga. «Nüüd kui Stone haud on rüvetatud ja viimase looni üleskaevatud, siis piitsutame ka seda surnud tuurivärki veelkord korralikult,» kommenteeris planeeritavat comeback’i ansambli bassist ja laulja Janne Joutsenniemi.

Stone tegevuse alguseks võib pidada 1985. aastat, mil Joutsenniemi ning kitarrist Roope Latvala senise bändiga Cross Of Iron liitusid Jiri Jalkanen (kitarr) ja Pekka Kasari (trummid). Ansambli asutamise aastal alles 15. aastased Latvala ja Jalkanen, 16. aastane Joutsenniemi ning 19ne Kasari võitsid oma aktiivse kontserttegevusega üsna ruttu noorte metalmuusika fännide poolehoiu. Omanimeline esikplaat ilmus 1988. aastal. Soomes ja ka Eestis sai sellest põhjamaise thrash’i vaieldamatu kultusalbum. Suurem kommertsedu saabus veel samal aastal, kui albumi «No Anaesthesia!» singel «Back To The Stone Age» tõusis Soome singlitabeli tippu. Järgnesid veel kaks kauamängivad – «Colours» (1990) ja «Emotional Playground» (1991). Seni viimase Stone’i stuudioalbumi heast vastuvõtust hoolimata teatas bänd 1991. aasta oktoobris oma sisevastuoludest tingitud laialiminekust.

Stone kasvatas terve põlvkonna metalmuusika fänne nii Soomes kui ka Eestis. Raadio 2 «Metallion» saate saatejuhi Jan «MOP» Berkovitchi sõnul on Stone’i tähtsust Eesti metalmuusika fännide jaoks on raske alahinnata. «Olid just need neli Soome noormeest lähim võimalik vaste Metallica’le või Slayer’ile või Anthrax’ile aastal 1988 ENSV’s. Just Stone andis 1988. aasta suvel Tallinnas kontserdid Linnahallis, Harjumäel ja Öölaulupeol, mis paljudele on mällu sööbinud kui esimene PÄRIS metalkontsert. See laviin noori thrash’i ja veidi hiljem death-metal bände, saab oma sünnis tänada suures osas just neid ja paari järgmise aasta jooksul toimunud kontserte  – Rock Summer ’89 ja Nõmme kultra.»

Soome metalmuusika legend Stone esines 27. veebruaril 2013 Tallinnas, Rock Cafés. «Ootan kannatamatult tulevaid esinemisi, ainuüksi neile mõtlemine lööb adrenaliini käima! Sellest saab veel suur asi ja tuleb ütlemist,» muheles enne kontserti Stone’i laulja Janne Joutsenniemi.

Kontserti toetas Soome suursaatkond Tallinnas.

Galerii

Pressilõigud / uudised