Orquesta Buena Vista Social Club

04.11.2013, Nokia Kontserdimaja

4. novembril esines Nokia Kontserdimajas taas maailmakuulus kuuba muusikutest koosnev ansambel ORQUESTA BUENA VISTA SOCIAL CLUB®.

Orquesta Buena Vista Social Club® käis Eestis esinemas 2010. aasta kevadel, mil andis Nokia Kontserdimajas väljamüüdud kontserdi. «Kuuba soe, igatsev ja tantsuline muusika meeldib kuulajatele maailma igas nurgas ning seda ka Eestis, mida tõestas kolm aastat tagasi täis saalile läinud kontsert Tallinnas. Usun, et kuulsad kuuba muusikad suudavad oma tõelise kire ja armastusega ka seekord meie publikule pakkuda palju sooja ja päikeselist muusikat novembri sügiseõhtusse,» sõnas Live Nation Baltics peapromootor Eva Palm.

Buena Vista Social Club oli algselt 1940-datel aastatel Havannas populaarseks Kuuba muusikute kohtumispaigaks. 1990-datel aastatel taaselustasid Buena Vista Social Club muusikud koostöös tuntud ameerika kitarristi, laulja ja helilooja Ryland Cooderiga unustusse vajunud kuuba muusikastiilid, lindistades albumi, mis saavutas kohese ülemaailmse edu. Järgnesid kontserdid  Euroopas ja Ameerikas ning samal ajal valmis ka Wim Wandersi dokumentaalfilm «Buena Vista Social Club». Buena Vista Social Club’ist sai muusikamaailma fenomen. Tänapäeval jätkab praegune ansambli koosseis eelkäijate traditsioone.

Kõigil Orquesta Buena Vista Social Club’i liikmetel on oluline osa Kuuba muusikas, igal neist on enda nägemus  ja tõlgendus Kuuba muusikastiilidest, olles jätnud individuaalse jälje son, danzón, cha cha cha, bolero ja Kuuba jazzi arengusse. Kollektiivi liikmed on aastakümnete jooksul lihvinud oma oskusi, minetamata enda kirge muusika vastu – just seetõttu annab iga kord silmapaistev ansambel geniaalseid muusikuid eriliselt elujõulise etteaste.

Nokia Kontserdimajas 4. novembril toimunudl kontserdil astusid 13-liikmelise koosseisus üles «Buena Vista Social Club» filmis osalenud muusikud: lauto virtuoos Barbarito Torres, trompetist Guajiro Mirabal ja suurepärasest tromboonimängijast ansambli muusikaline juht Jesus «Aguaje» Ramos. Kollektiivi kuuluvad teiste hulgas ka vaimustavad vokalistid Carlos Calunga ja Idania Valdés, klaverivirtuoos Rolando Luna ning trompetimängija Guajirito Mirabal (Guajiro Mirabali lapselaps), kes esindab Kuuba muusikute nooremat generatsiooni.

Novembris astus Tallinnas lavale ka originaalse Buena Vista Social Club’i liige Omara Portuondo. Lauljanna Omara Portuondo on laulnud ja esinenud ajast, mil ta oli teismeline 1940ndate Kuubas. Tema viimane sooloalbum «Gracias» võitis Ladina Grammy auhinna, ning nagu ajaleht The New York Times on kirjutanud, pole aastad Portuondo vokaalsele võimekusele liiga teinud: «Tema hääl… on rikas, kujunditest pungil, dünaamiline ja ikka veel pehme.»

Nokia Kontserdimajas 4. novembril toimunud kontserdil kõlasid Havanna vanameistrite esituses kuulsaimad Buena Vista Social Club’i palad.

Galerii

Pressilõigud / uudised