Omar Souleyman

06.04.2014, Rock Café

6. aprillil esines Rock Cafés maailma muusika tänapäeva üks suurimaid nimesid OMAR SOULEYMAN. Endine pulmalaulik Süüriast, kellest on saanud suurte rahvusvaheliste festivalide kauaoodatud külaline, andis Eestis kontserdi esmakordselt.

Omar Souleyman (48) on pärit Süüria kirdeosast Ra’s al-‘Ayn ja esitab traditsioonilisi Lähis-Ida muusikapalu kurdi ning araabia keeles. Süüria oli ka kohaks, kus Souleyman esmakordselt bouzukilt, pika kaelaga lautolt ning ühekeelselt araabiaviiulilt, rebabilt, mängitud folkmuusikat kuulis. Omari akustilist loomingut aitas järgmisele tasemele viia kurdi kohaliku ansambli liige Rizan Sa’id, kellega koos mängides muutus Souleymani muusika palju kõvemaks, kiiremaks ja põnevamaks. Omar alustas karjääri 1994. aastal. Tema nime all on välja antud üle viiesaja albumi – enamus on salvestatud helikassettidele pulmades, kingitud abielupaaridele, hiljem kopeeritud ning levinud läbi Süüria ka teistesse Lähis-Ida kioskitesse.

Omar on Lähis-Idas ülipopulaarse araabia rahvusliku «jalgade tampimise» dabke-rivitantsu muusikat arendanud aastaid, kuid esmase piiritaguse tähelepanu sai ta endale alles 2004. aastal Sublime Frequencies plaadifirma kogumikuga «I Remember Syria». Souleyman iseloomustab oma dabke-stiili küllaltki paindlikuna, vaatamata sellele, et kohalik küla-dabke on suhteliselt kindla tempoga. Souleymani loomingut saab aga mängida nii aeglaselt kui kiirelt ja erinevate sõnade ning helidega. «See töötab kõigega,» sõnab muusik ise.

Souleymani niiöelda esimene ametlik stuudioplaat nimega «Wenu Wenu» nägi ilmavalgust 2013. aasta oktoobris. «Wenu Wenu» albumil seob Soulwyman enda mitmekülgse dabke uute lugude, vanade lemmikute ja rahvuspaladega. Plaadi nimiloost on juba saanud eriline rahvalemmik – «disko- ja elektroonilises tantsumuusikas kasutatav rütm koos aju sulatava süntesaatorikõlaga, mis sarnaneb kosmoselaeva maandumise heliga kõrbes».  Omari kavatsuseks on kaasata kuulajaid Türgis, Kurdistanis ja Iraagis nende oma keeles – seega väljendada ühte muusikalist hinge uute aktsentidega. Tihtipeale «Süüria technona» iseloomustatuna album muundab Omari ja Rizani kütkestavad kontsertesinemised Lähis-Ida kirest ja elevusest täitunud tulekeraks. Plaat sisaldab ka uut rahvusvahelist hittlugu «Warni Warni», mis on ühtlasi traditsiooniline kurdi rahvuslaul ning mis koos moodsa ja stiilse elektroonilise perkussiooniga kõlab justkui techno-folgina.

Kuigi Omar saab siiani arvukalt muljetavaldavaid pakkumisi, on pulmades esinemine muusiku enda sõnul tema jaoks minevik – nii poliitilise olukorra pärast Süürias kui ka tiheda esinemisgraafiku tõttu. Fännide arv, kes austavad ja armastavad tema loomingut, on üle maailma aina kasvav. Omar Souleyman mitte ainult ei värvinud Shaabi tänavakõlaga erakordseks pulmade atmosfääri üle Lähis-Ida, vaid tõi selle enda festivaliesinemistega ka läände – nii Ameerikasse kui Euroopasse, astudes lavale sealhulgas ka Glastonbury ja Way Out West festivalidel. Eelmise aasta lõpus võttis Souleyman koos Morrissey, Mary J. Blige’i, James Blunti ja Jake Buggiga osa ka Nobeli Rahupreemia laureaatide pühendatud kontserdil Oslos.

«Iga riigi inimesed peavad tantsima oma traditsioonilise muusika saatel. Juhul kui nad unustavad selle, kaotavad nad oma hinge,» on Omar kindel.

Galerii

Pressilõigud / uudised