Marcus Miller

18.10.2010, Nokia Kontserdimaja, Tallinn

18. oktoobril 2010 astus Nokia Kontserdimajas üles maailmaklassi eliiti kuuluv basskitarrist MARCUS MILLER, kelle uus maailmaturnee “Tutu Revisited” tegi kummarduse Miles Davisele ning taaselustas jazzilegendi 80-datel ilmunud albumi “Tutu” helikunsti.

Esmakordselt Eestit külastanud basskitarri virtuoos, multiinstrumentalist, helilooja ja produtsent Marcus Miller astus Nokia Kontserdimajas üles Miles Davise auks koostatud “Tutu Revisited” kavaga. Miles Davise album “Tutu” ilmus 1986. aastal ja muutus üheks 80-date tähelepanuväärsemaks jazzialbumiks, mis võitis samal aastal ka Grammy auhinna. Marcus Miller oli juba toona plaadi valmimise juures, olles selle produtsent, mängides sisse enamuse instrumentidest ning kirjutades suure osa plaadil kõlavatest lugudest. “Usun, et Miles Davis väärib enam tähelepanu ning maailmaturnee “Tutu Revisited” on kummardus Milesile”, kommenteeris Marcus Miller tuuri muusikavalikut.

“Tutu Revisted” turnee kandvaks jõuks oli kindlasti Marcus Milleri basskitarri meisterlik käsitsemine, kuid tähelepanu väärisid ka kaastegevad maailmas tuntust pälvinud noored andekad jazzmuusikud. Trompetil 28-aastane Grammy auhinna laureaat ja Christian Scott, saksofonil Alex Han ja lööpillidel Ronald Bruner Jr ning klahvpillidel Frederico Pena. Esmapilgul võrdlemisi ambitsioonika idee teostus on Milleril siiski laitmatult õnnestunud.  “Minu eesmärgiks oligi algusest peale kaasata noori endekaid muusikuid, kellega koos saaks anda “Tutu” albumi loomingule uus värv, kõla ning sära – nii südiski “Tutu Revisited”, räägib Marcus Miller turnee algupärasest ideest ning lisas, et ta usub, et Miles Davisele oleks tulemus meeldinud.

Marcus Millerit peetakse andekaks multiinstrumentalistiks, kuid erilist tähelepanu väärivad mehe tehnilised oskused tema põhiinstrumendil – basskitarril, olles paljudele tänapäeva basskitarristidele suureks eeskujuks. Miller on aastate jooksul teinud koostööd ka mitmete tuntud muusikutega nagu Luther Vandross, Roberta Flack, Bryan Ferry, Billy Idoli ja Miles Davisega, osalenud üle viiesajal salvestusel, kuid alates 90-datest pühendus Miller soolokarjäärile. Sellest ajast on valminud ka mitmed sooloalbumid ning Miller on aastate jooksul osalenud vägagi erinevatel kontsertturneedel ümber maailma.

Pärjatud multitalent, Marcus Miller on aastate jooksul võitnud mitmeid Grammy produtsendi auhindasid (Miles Davies, Luther Vandross, David Sandborn, Chaka Khan jne), 1992. aastal pälvis ta parima R&B laulu kategoorias Grammy Luther Vandrossi “Power of Love” eest ning 2001. aastal pärjati Miller parima kaasaegse jazzalbumi kategoorias, tema neljanda soolo instrumentaalalbumi “M2” eest. Tänapäeval on Miller hinnatud bändi liider ning modernse jazzi edasi viija, olles siiski truuks jäänud improvisatsiooni tähtsustamisele ja innovaatilisele lähenemisele. Tema kontserte on läbi aegade hinnatud ülimalt loomingulisteks, mis on täis funkenergiat, jazzi/popi/souli/r’n’b mõjutusi ja kus virtuoosne pillikäsitlus annab uue ettekujutuse basskitarri võimalustest sooloinstrumendina.

Galerii

Pressilõigud / uudised