Lee Ritenour

21.02.2013

21. veebruaril esines Tallinnas, Nokia Kontserdimajas maailmakuulus jazzkitarrist, Grammy auhinnaga pärjatud LEE RITENOUR. Kontserdi raames tulid esitlusele nii lood Ritenour’i viimaselt stuudioalbumilt «Rhythm Sessions» kui ka parimad palad läbi tunnustatud muusiku pika ja eduka karjääri. Laval tegid kaasa Melvin Davis (bass), Jesse Milliner (klaver/klahvpillid) ja Sonny Emory (trummid).

«Kapten Sõrmed» – nii kutsutakse Lee Ritenour’i tema ebahariliku kitarrimängu käteosavuse tõttu: «Ritenour on väga eristuva stiiliga muusik. Tal on üks puhtamaid toone, mida iial elektrikitarrist kuulda võimalik». Ritenour’i peetakse kaasaegse jazz’i ja jazz-funk’i pioneeriks. Muusiku eklektilisse ja kirevasse karjääri mahub üle 40 albumi, millest mitmed on pälvinud kuldplaadi staatuse, üle 3000 sessiooni, 19 Grammy nominatsiooni ja Grammy auhind, edetabelitesse mahtunud 35 pala ning maailmatuntud hitt «Is It You», millest on saanud kaasaegse jazz’i raadioklassika.

Lee Ritenour on olnud oma loomingu kujunemisel avatud nii jazz’ile, rokile kui Brasiilia muusikale. Juba 16-aastasena oli ta salvestamas bändiga Mamas and Papas, kaks aastat hiljem saatmas kitarril Lena Horne’i ja Tony Bennett’it. Hõlmates erinevaid stiile, on tema mitmekülgne muusikaline talent andnud hoo koostööle Pink Floyd’i, B.B. King’i, Frank Sinatra, Simon & Garfunkel’i, Ray Charles’i, Peggy Lee, Aretha Franklin’i, Barbra Streisand’i, Natalie Cole, the Bee Gees’i, Quincy Jones’i ja paljude teiste maailmanimedega. Ei saa ka märkimata jätta vapustavat külalisesinejate paraadi tema enda albumitel ja koostööprojektides – Phil Collins, Ivan Lins, George Benson, Caetano Veloso, Michael McDonald, Renee Fleming, Kurt Elling jt. 90ndatel oli Ritenour ülieduka kaasaegset jazz’i viljeleva bändi Fourplay asutajaliige.

Eesti tuntud kitarristi Nevil Blumbergi sõnul tekitab Lee Ritenour´i nimi temas sooja nostalgiatunnet. «Lee on üks nendest kitarristidest, kes mõjutas ja kujundas minu enda muusikalist maitset. Mäletan, et 80-ndatel olid kõik, keda tundsin, tema loomingust ja mängimisoskusest vaimustuses. Mulle isiklikult on lähedane Lee Ritenour´i rafineeritud helikeel, ülim kvaliteet detailides ja huvitav maitsekas meloodiline funk´jazz´fusioni kõla. Igatahes on tegu ühega oma žanri tippudest. Soovitan soojalt,» lisas Blumberg.

2012. aasta sügisel nägi ilmavalgust Lee Ritenour’i uus kauamängiv «Rhythm Sessions». Uue plaadi kallal töö käigus on Ritenour end ümbritsenud tuumikuga, mis koosnes nii kogenud muusikaveteranidest kui ka paljulubavatest uutest talentidest – albumil teevad kaasa Chick Corea, George Duke, Stanley Clarke, Dave Grusin, Marcus Miller ning Ritenour’i poolt loodud rahvusvahelise muusikavõistluse võitjad.

Lee Ritenour esitles oma uut albumit 21. veebruaril Nokia Kontserdimajas, mängides ka parimaid palasid läbi enda pika karjääri. Tallinnas esineb Lee Ritenour suurepäraste muusikutega – uue turnee saatebändi koosseisu kuulusid basskitarri virtuoos Melvin Davis, Jesse Milliner (klaver/klahvpillid) ning trummar Sonny Emory.

Galerii

Pressilõigud / uudised