Kraftwerk

30.05.2004, Sinine Pavilljon, Tallinn

Kraftwerk esineb Tallinnas, pühapäeval, 30. mail Eesti Näituste kompleksi suures saalis. Uksed avatakse kell 19.00, ansambel astub lavale kell 20.00. Kahe ja poole tunnise show jooksul esitab Kraftwerk paremiku kogu oma 30-aastasest loomingust ja lugusid viimaselt albumilt “Tour de France Soundtracks”.

Maailmaturnee käigus esmakordselt Eestisse jõudev Kraftwerk sai alguse 1968. aastal, mil klassikalise muusika õpingutel kohtusid Ralf Hütter ja Florian Schneider-Esleben. Kraftwerki peetakse koosluseks mis on elektroonilise popmuusika arengut läbi aegade enim mõjutanud. Ansambli 1970-ndate hitid “Autobahn”, “The Model”, “Radioactivity”, “Trans Europe Express” ja “Robots” näitasid kätte uued suunad ja võimalused ning käivitasid elektroonilise muusika revolutsiooni. Kraftwerk on otseselt mõjutanud tänapäeva klubimuusikat (electro, techno, house) ning muuhulgas selliseid suurnimesid nagu David Bowie, Depeche Mode ja isegi Madonna.

Kraftwerk´i ajatult universaalne looming ja sõnum progressist on ületanud ka poliitilisi piire ning põlvkondade vahelisi barjääre. Näiteks sööbis 80 – ndatel eestlastele mällu nii Eesti Raadio juhtiva välispoliitika saate “Maailm täna” tunnusmuusikana kasutatud “Trans Europe Express”, kui ka diskosaale kummitanud “Robots”, mida võis kuulda ka kohalike popstaaride esituses. Innovaatikat ja popmentaliteeti õigel määral sobitades on Kraftwerk´il õnnestunud võita nii ülikriitilise meelega melomaanide kui ka laiema publiku südamed. Nende kontserti on iseloomustatud kui minimalistlikku, sentimentaalset, aga eelkõige ülipeenelt programmeeritud hi – tech showd.

Kraftwerki käimasoleva maailmaturnee on nende karjääri viies. Esimene sai teoks 1975. aastal, nende omajagu ootamatu edetabeliedu jälgedes. Ainuüksi USA-s anti tookord ligi 40 kontserti. Hilisemad maailmaturneed toimusid aastatel 1981, 1991 ja 1998. Viimatimainitud turnee oli siiski suhteliselt lühike ja selle käigus toimus Kraftwerkil Euroopas üldse vaid kaks esinemist – üks Hispaanias, Barcelona elektroonilise muusika festivalil Sonar ja teine Roskilde festivalil Taanis. Igatahes on seekordne turnee kahtlemata haardelt üks võimsamaid nende ajaloos ning jääb arvatavasti ka viimaseks, mille juba eakad bändiliikmed ette võtavad. Turnee ametlik algus oli mäletatavasti veebruarikuus Helsingis. Eestist siirdub Kraftwerk esinema Venemaale, kus nad samuti varem kontserte andnud ei ole.

Galerii

Pressilõigud / uudised