Kodõ

24.03.2014, Nokia Kontserdimaja

24. märtsil esines Nokia Kontserdimajas maailmakuulus taiko-trummide ansambel KODŌ Jaapanist. Unikaalsete löökpillide suurejooniline etendus Tallinnas leidis aset kollektiivi «One Earth Tour – Legend» maailmaturnee raames.

Avastades Jaapani trummi Taiko piirituid võimalusi, sepistab Kodō uusi suundi elavale kunstivormile. Jaapani keeles kannab sõna «Kodō» kahte tähendust. Esiteks, kogu rütmi aluseks olev «südamelöök» – on öeldud, et Taiko trummi hääl meenutab emaüsas tuntavat ema südamelööki, ja ei ole kellelegi võõras teadmine, et lapsi uinutatakse magama tänu selle kõmisevale vibratsioonile. Teisalt võib see tähendada «trummilapsi», mis peegeldab Kodō soovi mängida trumme kergusega, nagu laps, kes tegutseb südamega. Alates 1981. aasta debüüdist Berliini festivalil on Kodō andnud üle 2800 etteaste viiel kontinendil, veetes ühe kolmandiku aastast välismaal, kolmandiku Jaapanis tuuritades ning kolmandiku puhates ja töötades Sado saarel uue materjal kallal.

Taiko (太鼓) tähendab jaapani keeles trummi. Jaapanist väljaspool on see sõna aga kasutusel viidates erinevatele jaapani trummidele ning ka suhteliselt noorele kunstivormiletaikotrummide ansamblile. Taiko trummid on arendatud laiaks valikuks löökpillideks, mis kasutusel Jaapani folk, rituaalja klassikalises muusikas.

Kodō püüdluseks on nii säilitada kui üha uuesti tõlgendada traditsioonilisi Jaapani esituskunste. Ansambli juhi Takao Aoki sõnul justkui kaoks etenduse ajal inimese ja trummi vaheline ruum.  «Tekkiv sümbioos saavutab täielikult uued mõõtmed. Loodut ei saa konkreetselt katsuda, kuid selles on tunnetatav elujõud, ja kõik, kes selles ruumis viibivad, on mingil viisil muundatud.»

Galerii

Pressilõigud / uudised