Gotan Project

29.05.2003, Sinine Paviljon, Tallinn

Jazz in motion – ehk jazz liikumises nii ruumis kui ajas. Teise Jazz’n Motioni peaesineja on Pariisi bänd Gotan Project.

Maailmas on tohutul hulgal avastamata geeniusi, peidetud talente ning teiselt poolt ühise nimetaja alla JAZZ mahub tegelikult niivõrd palju rohkem kui tavapäraselt ollakse harjunud mõtlema. Tahame tutvustada oma publikule just seda kõige julgemat, omanäolisemat, seiklushimulisemat ja eksperimenteerivamat jazzi, mis üllatab uudsete kõlavõimaluste ja temperamentsete rütmidega. Tahame panna muusika elama, tantsima ja inimesed koos sellega! Tahame näidata, et jazz on liikunud ja arenenud koos aja, moe ja moodsa inimese mõtteviisiga ning on nüüd 21. sajandil põnevam kui kunagi varem – sümbioos maailmamuusikast, salsast, bossanovast, elektrost, hausist, trip-hopist, hip-hopist, dubist, reggaest, afro-beatist, technost. Mis võiks olla veel temperamentsem ja kirgi sütitavam kui tango? Ja kui lisada sellele dünaamilisele kirgedemöllule moodsat jazzi, trip-hopi, house’i ja ka pisut technot ning paras kogus dubi!?

Kõigi nende elementidega eksperimenteerib julgelt geniaalne Pariisi grupp GOTAN PROJECT, mis sai alguse kolme prantsuse muusiku: Phillippe Cohen Solali, Eduardo Makaroffi ja Christoph H. Mulleri initsiatiivil. Tõelise edu saavutasid nad oma albumiga “La Revancha Del Tango” (XL) 2001. Sel aastal valiti just nemad BBC Radio 3 maailmamuusika auhinna 2003 saajateks “uustulija” kategoorias ning nomineeritud olid nad ka “boundary crossing – piiride purustaja” kategoorias. Üks suurimaid Gotan Projecti austajaid on algusest peale olnud nimekas ja mitmekülgne Briti DJ Gilles Peterson, kes on GP lugusid ka oma kogumikel miksinud ja bändi loomingut DJ-dele, tantsusaalidele tutvustanud. Praeguseks on Gotan Projecti looming vallutamas underground klubisid kogu Euroopas. Gotan Projecti muusika armastajatest ja ekspluateerijatest võiks mainida veel paljusid nimekaid Dj-sid, produtsente: Jazzanova, Kruder&Dorfmeister, UFO, Rainer Trüby, Mr Scruff, Basement Jaxx.
“La Revancha Del Tango” album osutus kohe üliedukaks ja grupi siiani ulatuslikem live- tuur, mis nad ka 29-ndal mail Tallinnasse toob, ulatub maailma prestii?ematele lavadele ja mõjukamatesse klubidesse. Nende energilisest ja ülitemperamentsest live-showst räägitaks legende – kontserdid, kus pannakse kokku intelligentne elektroonika, akustilised instrumendid ja videoinstallatsioon, prantsuse andekamad produtsendid ja professionaalsed argentiina muusikud, on saanud kogu Euroopa pressis vaimustusest käsiplaksutavaid arvustusi.
Mis teeb Gotan Projecti tango nii atraktiivseks? Kahtlemata on nad hakkama saanud millegi üsna hulljulgega – loonud silla tango ja jamaika dub-muusika vahele, lisanud moodsad elektroonilised rütmid ja vapustavalt sügava, mahlase vokaali. Tulemuseks on vastupandamatult temperamentne, funky, hingestatud ning samas väga maitsekas ja intelligentne segu, mis kasutab nii house’i, hip-hopi, trip-hopi, jazzi kui techno elemente.

Galerii